10 Ushqime që do të kujdesen për mëlçinë tuaj

Çfarëdo substance e dëmshme të futet brenda trupit tonë, të gjitha përpunohen nga mëlçia. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të kujdeseni mirë për shëndetin e saj.

Këto janë disa ushqime që ju vijnë në ndihmë për kujdesin ndaj mëlçisë.

1. Hudhra

Ju pëlqen ose jo, hudhra përmban shumë substanca që janë të mira për mëlçinë tuaj. Është e pasur me selen, i cili rrit efektet e antioksidantëve dhe detoksifikon trupin tuaj.
Hudhra përmban gjithashtu argininë, një aminoacid që ndihmon në relaksimin e enëve të gjakut dhe ul presionin e gjakut në mëlçi.
Përveç kësaj, ekziston vitamina B6 që vepron si një agjent anti-inflamator dhe vitaminë C, e cila është mbrojtësi kryesor i trupit tuaj nga oksidimi dhe dëmtimi i qelizave.

2. Vaji i ullirit

Vaj ulliri ekstra i virgjër ndihmon mëlçinë kur merret në moderim. Ajo siguron bazën lipide që konsumon toksina në trup, duke marrë kështu një pjesë të punës së mëlçisë në vetvete.

3. Perimet

Është vërtetuar se perimet me gjethe jeshile mbrojnë mëlçinë, duke neutralizuar metalet, kimikatet dhe pesticidet si nga ushqimi që hani ashtu edhe nga mjedisi. Spinaqi konsiderohet të nxjerrë mbetjet nga trupi.
Panxhari natyrisht pastron gjakun, i cili ngre efikasitetin e mëlçisë dhe ndihmon në gjenerimin e lëndëve ushqyese.
Brokoli, lulelakër dhe lakër brukseli, si dhe varietete të tjerë, ndihmojnë mëlçinë të prodhojë enzima për të luftuar toksinat.

4. Çaji jeshil

Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, përkatësisht katekina që i përkasin grupit organik flavonoid. Shkencëtarët thonë se çaji jeshil ndihmon në mbrojtjen e trupit nga lloje të ndryshme të kancerit.

5. Grejpfruti

Grejpfruti përmban jo vetëm shumë vitaminë C, por edhe glutathione që sekretohet nga mëlçia. Merr pjesë në kultivimin dhe restaurimin e indeve, prodhimin kimik dhe proteina, dhe rikuperimin e sistemit imunitar. Grejpfruti përmban më shumë se 70 mg glutathione, duke ndihmuar mëlçinë të gjenerojë enzima detoksifikuese.

6. Arra

Si hudhra, arrat përmbajnë argininë, si dhe acide yndyrore glutathione dhe omega 3 që mbështesin funksionin detoksifikues të mëlçisë.
Arrat janë gjithashtu të pasura me antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme të pangopura që parandalojnë grumbullimin e yndyrnave në mëlçi. Këto yndyrna të shëndetshme janë të domosdoshme për të krijuar membrana të forta qelizore rreth qelizave të mëlçisë.

7. Molla

Mollët janë të pasura me pektinë, e cila është e domosdoshme për të pastruar trupin dhe për të hequr toksinat nga trakti tretës që, nga ana e tij, lehtëson barrën në mëlçi.

8. Turmeriku

Substanca kryesore aktive e Turmerikut është kurkumina, një agjent i fuqishëm antioksidues dhe anti-inflamator. Ndihmon në mbrojtjen e kanaleve biliare, përshpejton rrjedhën e tyre dhe pastron mëlçinë. Gjithashtu rinovon qelizat hepatike, duke parandaluar që toksinat dhe alkooli të shndërrohen në komponime të dëmshme. Shtimi i shafranit të Indisë në gatimet tuaja, jo vetëm që i bën ato më të shijshme, por gjithashtu siguron shëndetin tuaj.

9. Limoni

Limonët përmbajnë shumë vitaminë C, e cila është e njohur për aftësinë e saj për t’i kthyer substancat toksike në komponime të tretshme në ujë që hiqen lehtësisht nga trupi. Një grimë limoni i freskët ose lëng limoni stimulon punën e mëlçisë.

10. Avokado

Avokado është një super ushqim kur bëhet fjalë për mëlçinë. Ajo përmban glutathione së bashku me vitaminat C dhe E, të cilat veprojnë si antioksidantë për të neutralizuar radikalet e lira dhe mbrojnë qelizat hepatike nga dëmtimet.
Vitaminat E dhe K të përfshira në këtë frut janë elementë anti-inflamatore që mbrojnë mëlçinë nga efektet e dëmshme. Yndyrnat e shëndetshme në avokado mund të rregullojnë gjithashtu nivelin e kolesterolit në gjak.

Postime të ngashme