10 ushqime të shëndetshme që do të pastrojnë trupin tuaj

Shumica e njerëzve mundohen të ndjekin një regjim ushqimor sa me të shëndetshëm. Ndodh që pavetëdije, të mbushim trupin tonë me ushqime të dëmshme. Kjo është një listë e ushqimeve të shëndetshme, që lehtë mund t’i përfshini në dietën tuaj ditore, që do të pastrojë trupin tuaj nga toksinat që i ekspozohemi çdo ditë.

1. Panxhari i kuq
Kjo rrënjë mjaft e dobishme përmban hekur, kalcium dhe një lloj antioksidanti të quajtur betaine, i cili është një pigment bimor përgjegjës për ngjyrën e kuqe dalluese. Betaina përmirëson strukturën e qelizave, riparon dhe rigjeneron qelizat në mëlçinë tonë (qendra kryesore e detoksit të trupit). Mëlçia mbron trupin tuaj nga të gjitha toksinat ndaj të cilave ju ekspozoheni, kështu që shtimi i një ushqimi natyral detoksifikues do të ndihmojë shumë.
Këshillë: Zjejeni në avull panxharin bashkë me lëkurën, në mënyrë që të ruajë të gjitha lëndët ushqyese jetike. Pjekja është gjithashtu një mundësi e mirë për të pasur një pjatë të shijshme. Ju gjithashtu mund t’i grini ato (të papërpunuara) për një sallatë.

2. Hudhra dhe qepa
Të dyja përmbajnë flavonoide që ndihmojnë në prodhimin e glutathionit, një nga antioksidantët më të fortë të mëlçisë. Ata stimulojnë mëlçinë të prodhojë enzima detoksifikuese që filtrojnë mbetjet toksike nga sistemi tretës. Për më tepër, ata marrin një pjesë të rëndë të këtij organi dhe kanë veti të fuqishme antibakteriale, antiparazitare dhe imunitare.
Këshillë: dieta detox duhet të përfshijë këta 2 përbërës. Hudhra e papërpunuar ose e skuqur mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për një sallatë.

3. Zarzavatet
Zarzavatet me gjethe të errëta i japin traktit tuaj tretës një forcim detoksifikues të klorofilit. Ky pigment bimor është përgjegjës për konsumin e dritës në procesin e fotosintezës, e cila krijon energji. Por përveç kësaj, ai ka aftësinë të lidhet me toksinat dhe radikalët e tjerë të lirë për t’i kthyer ato në materiale neutrale. Pastron gjithashtu metalet e rënda që grumbullohen në trupin tonë.
Klorofili gjithashtu ka veti anti-inflamatore, dhe ato alkalizojnë trupin për të ndihmuar të heqë qafe aciditetin e lëngjeve trupore.
Këshillë: Ushqimet moderne janë me aciditet të lartë, kështu që sigurohuni që kuzhina juaj të jetë e mbushur me spinaq dhe zarzavate të tjera organike me gjethe të errëta. Shtoni kokërr gruri në smoothie-t ose lëngjet tuaja.

4. Uji me limon
Agrumet janë të shkëlqyera për sistemin tuaj tretës, sepse ato janë plot me vitaminë C dhe janë të pasura me antioksidantë. Ky përbërës i fuqishëm aktivizon enzimat e mëlçisë për të ndihmuar në shndërrimin e toksinave në një formë të tretshme në ujë dhe i jep një goditje zorrëve të ndenjura. Kjo do të thotë që e gjithë ndotja mund të lahet lehtësisht nga trupi juaj.
Këshillë: Filloni mëngjesin tuaj me një gotë ujë të vakët të përzier me lëngun e një limoni, një majë kripe deti dhe pak shurup mjalti. Pini këtë përzierje me stomakun bosh për të rritur nivelin tuaj të energjisë për ditën dhe për të marrë lëvizje më të mira të zorrëve dhe lëkurë më të mirë.

5. Farat dhe frutat e thata
Gjithmonë mbani në dorë një qese me arra dhe fara si bajame, arra, fara liri ose fara luledielli.
Një konsum i rregullt i bajameve do t’ju ndihmojë të heqni qafe të gjitha depozitat yndyrore që ndërtohen rreth mëlçisë tuaj.
Arrat përmbajnë nivele të larta të acidit arginine, i cili ndihmon mëlçinë të detoksifikojë amoniakun. Ato janë gjithashtu të shkëlqyera për të ndihmuar trurin tuaj të funksionojë më mirë.
Farërat e lirit rrisin humorin tuaj. Kur janë në tokë, ato sigurojnë fibra për të ndihmuar në largimin e toksinave nga trakti juaj i zorrëve. Fijet e lirit shtypin oreksin dhe ndihmojnë në humbjen e peshës.
Farat e lulediellit sigurojnë magnez, një mineral që mban nivelet e presionit të gjakut normal, ndihmon në ruajtjen e një rrahje të qëndrueshme të zemrës dhe rrisin lipolizën (procesi përmes të cilit trupi lëshon yndyrën nga depozitat e tij).

6. Kosi
Kosi është plot me probiotikë, dhe ato furnizojnë baktere të shëndetshme për të forcuar florën natyrale të traktit, duke ndihmuar tretjen dhe forcimin e përgjigjeve imune të trupit. Në thelb, kosi sjell baktere të mira në zorrën tuaj për të filluar tretjen dhe t’ju ndihmojë të hiqni qafe toksinat.
Këshillë: Shmangni kosin “pa yndyrë” ose “me pak yndyrë” pasi ato përmbajnë shumë sheqer.

7. Luleradhiqja ose çaji jeshil
Luleradhiqja ndihmon mëlçinë duke tendosur dhe filtruar toksinat dhe mbeturinat nga rrjedhja e gjakut. Çaji jeshil është shumë më i pasur në antioksidantë në krahasim me çajrat e zinj, pavarësisht nga fakti që të gjithë vijnë nga e njëjta bimë. Kafeina që përmbahet në çajin jeshil i jep kësaj pije energjike një efekt diuretik, i cili ndihmon në zbutjen e blozës duke kundërshtuar mbajtjen e ujit.
Këshillë: Zgjidhni luleradhiqe nga kopshti juaj ose në udhëtimin tuaj të ardhshëm. Mind t’i zieni për të krijuar një çaj të thjeshtë dhe detoksifikues që do t’ju mbajë të ngrohtë dhe të shëndetshëm në ditët e ftohta.

8. Xhenxhefili
Xhenxhefili është një përbërës i zakonshëm që zvogëlon blozën, e mban zorrën e trashë nën kontroll dhe e çliron atë nga mbeturinat dhe toksinat e këqija. Është e mirë për gazin duke e shoqëruar me vdekjen e parazitit. Xhenxhefili ndihmon dhe përmirëson prodhimin e acidit në stomak, i cili, nga ana tjetër, vret parazitët dhe mbron trupin tonë nga infeksionet. Ai gjithashtu bën që lëngjet e tretjes të rrjedhin, gjë që ndihmon sistemin tuaj të tretjes të jetë më efikas. Kjo rrënjë magjike rrit metabolizmin tuaj dhe mbështet funksionet e mëlçisë gjatë gjithë ditës.
Këshillë: Ka mijëra mënyra se si të përdorni xhenxhefilin. Provoni çaj xhenxhefili me mjaltë dhe limon, ose shtojeni në ëmbëlsira, sallatat, supat ose çdo gjë tjetër që gatuani ose piqni!

9. Karota
Karotat janë të pasura me glutathione dhe janë një nga perimet më të fuqishme detoksuese. Ato gjithashtu janë të mbushura me beta-karoten dhe vitaminë A. Karotat kanë përfitime të mëdha kardiovaskulare dhe ndihmojnë në përmirësimin e funksioneve tuaja të përgjithshme të imunitetit.

10. Kastraveci
Kastravecët rrallë marrin vëmendjen që meritojnë, edhe pse janë plot përfitime. Një përfitim i tillë është detoksifikimi i trupit pasi ato mbështesin traktin tretës dhe pastrojnë mëlçinë. Ato na ndihmojnë të qëndrojmë të hidratuar dhe janë një ushqim diuretik natyral, që do të thotë se ndihmojnë trupin të prodhojë më shumë urinë për të larë toksinat dhe mbeturinat nga gjaku.

 

Postime të ngashme